Vloženo: 17.5.2017, počet přečtení: 2309

Science Cup Polaris 2017

Žáci V.A třídy se v letošním školním roce stali jedním z osmdesáti týmů, které se zúčastnili soutěže pořádané Asociací malých debrujárů České republiky. Cílem Poháru vědy Science Cup Polaris 2017 bylo vzbudit zájem dětí o fyziku a další přírodní vědy.

Soutěžní týmy po dobu čtyř měsíců od ledna do konce dubna řešily zábavné úkoly, bádaly nad problémy a prováděly vlastní pokusy a měření. Zadání na každý měsíc mělo určité téma a obsahovalo úkoly, ve kterých byla hodnocena kreativita, teorie a praxe. Ke konci každého měsíce všechny zúčastněné týmy odevzdávaly .

svá řešení, která musela zdokumentovat fotografiemi, náčrty nebo výrobky.

Úkoly v prvním kole se týkaly nejen planet sluneční soustavy, ale měli jsme si vymyslet i vlastní týmové souhvězdí. Pro náš tým jsme si vymysleli název TIMEŘI jako symbol toho, že si na dobré kamarády a společnou zábavu najdeme vždy čas. Nové souhvězdí mělo tvar přesýpacích hodin s jedenácti zářícími hvězdami. Zjišťovali jsme i těžiště u některých předmětů.

Ve druhém kole jsme se zabývali recyklací, vyráběli jsme vozítka z odpadového materiálu nebo recyklační pexetrio. V březnu jsme vytvářeli autoportréty se zrcátky, připravili pro astronauty balíček poslední záchrany a propočítávali umístění hvězd v různých souhvězdích vzhledem k jejich vzdálenosti od Země. Posledním tématem bylo počasí a výroba přístrojů pro záznam změn jako tlakoměr nebo měřák rychlosti větru. Sledovali jsme i dubnové pranostiky a zjišťovali jejich pravdivost během letošního měsíce.

Náš tým si během soutěže užil spoustu zábavy a poznal, že věda nemusí být žádná nuda.

Dana Polcerová