Právě se nacházíte zde: Školní klub >> Články

Vloženo: 16.2.2020, počet přečtení: 204

DRÁTKOVÁNÍ

Společně s paní Veronikou Janáčkovou z Havlíčkova Brodu jsme připravili pro žáky navštěvující školní klub drátenickou dílnu. Jedná se o program využívající šablonu MŠMT Zapojení odborníka z praxe do vzdělávání.

V rámci programu jsme se ve středu 5. 2. 2020 podívali na historii drátenictví, počínající vynálezem drátu již v pravěku, ačkoliv pravé tradiční řemeslo drátenictví vzniklo až v 16. století na Slovensku. Dozvěděli jsme se, že dráteník je osoba zabývající se touto řemeslnou činností, dále jsme se zaměřili jak na význam řemesla v historii, tak na úpadek přicházející s rozvojem průmyslové výroby až po úplné vymizení tohoto řemesla.

Paní Janáčková dětem vysvětlila, jak se řemeslo navrací, ale stává se šperkařstvím. Ukázala jim krásné výrobky ze své dílny a na jednom vybraném názorně popsala postup práce moderního dráteníka.

Jako první si při práci žáci vybrali barvu základního silného drátu a vytvořili kostru budoucího výrobku. Po zvládnutí prvního kroku si vybrali barvu jemného drátku a korálků, se kterými obšívali základní tvar, tedy kostru. Žáci se velice rychle aktivně zapojili a realizovali své výtvarné fantazie za pomoci vlastního estetického citu. Nakonec žáci kleštěmi pevně sevřeli veškeré konce drátů a zkontrolovali kvalitu výrobku. Na jedné lavici si žáci udělali výstavu svých prací a společně jsme se s nimi vyfotili.

Na samém konci programu poskytli žáci této dílně pozitivní zpětnou vazbu a projevili další zájem o tuto techniku. Školní klub si proto vypůjčil odbornou literaturu a žáci tak mohli v průběhu dalšího týdne pokračovat ve vyrábění z drátků.

2020 © Ing. Milan Švejda | Araweb.cz | SveSve@seznam.cz | 737 911 308